• Manikür

Manikür kelime anlamı olarak el ve tırnak bakımı anlamını taşır. Kelime anlamının tam karşılığı olan işlemde ise el ve el tırnaklarına gerekli bakımlar yapılır.

Eller estetik görüntünün en önemli parçalarındandır. Sosyal yaşam içinde ve günlük faaliyetlerde her işi yapmaya yarayan eller dolayısı ile birçok yıkıcı etkiye maruz kalır ve vücutta en çabuk yaş alan, bozulan, kir ve mikrop barındıran organlardır.

Manikür işlemlerinde ellerin tam ve profesyonel bakımı yapılır, yaşlanmaya karşı önlem alınır, eller arındırılır ve tırnaklar olması gereken ideal şekilde, boyda tasarlanarak bakımı yapılır.

Manikür işlemlerinde öncelikle eller, tırnaklar, tırnak etleri yumuşatılır temizlenir ve işleme hazır hale getirilir. Ardından el üzerindeki ölü deri arındırılır, tırnak etleri temizlenir, tırnaklar ideale uygun olarak şekillendirilir. Tırnakların şekillendirilmesi hem estetik görüntü hem de sağlıklı işlev hedeflenerek yapılır. Sonrasında tırnaklar ve eller sterilize edilir ve özel kremler ile nemlendirilir. Bu aşamada ellere yaş ve cilt tipine göre bakım da yapılabilir. Bu durum ihtiyaca göre manikür işlemine dahil edilir. Yapılan bakımın emilmesi için eller bir süre bekletilir ve ardından oje uygulaması yapılır. Manikür bu şekilde tamamlanır.

Düzenli manikür ile hem ellerin yaşlanması geciktirilir, hem tırnak sağlığı korunur, hem de var olan tırnak problemleri tedavi edilir.

Manikürde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manikür olağan bir güzellik işlemi gibi görünse de uygulama yöntemi, uygulama aletleri ve uygulayıcı gibi konulara dikkat etmek gerekir. Öncelikle bu işlemlerde hijyen çok önemlidir. Manikür aletleri kişiye özel ya da her uygulama sonrasında özel ilaç ve cihazlar ile sterilize edilen setlerden oluşmalıdır. Bunun yanı sıra el bakımı yapılması, el için ölü derinin arındırılması ve tırnak etlerinin temizlenmesi oldukça kritiktir. Et dışında başka bir deriye zarar verilmemesi mikrop kapılmaması açısından önemlidir.

Kısacası bu ve bunun gibi kriterlere dikkat edilmesi doğru uygulama ve estetik görüntü açısından önemlidir.